Masný simentál (MS, SM)



Vznik:
Historicky dokladovaný počátek chovu tohoto plemene je z mladší doby kamenné, kdy ve Švýcarsku byl chován rašelinný skot malého vzrůstu, červené barvy. Podle jednoho pramene (M. Duerst) pochází dnešní simentálský skot z původního rašelinného skotu, který byl prokřížen praturem (Bos taurus primigenius). Druhý názor (Rutimeyer) předpokládá jeho původ ve Skandinávii odkud byl kolem roku 550 n.l. přivezen do Švýcarska.
V 18. století a zejména v 19. století dochází k výraznému exportu tohoto skotu kombinovaného typu velkého tělesného rámce ze Švýcarska do zahraničí. Ve 20. století (v 50. a 60. letech) se toto plemeno začalo pro svůj rámec a kapacitu těla chovat jako plemeno masného užitkového typu po celém světě. Po roce 1990 se chov Masného simentála rozšířil zejména v Německu a Rakousku (Fleisch fleckvieh), ČR, Slovensku, Polsku, Maďarsku,aj. K nám byla dovezena první zvířata v roce 1993 z Kanady, Dánska, Německa a Rakouska (Fleckvieh).
Podle jednotlivých zemí se v současnosti typ masného simentála liší, vždy však převládá výrazný masný užitkový typ.

Charakteristika:
Masný simentál je plemeno většího tělesného rámce. Dospělé plemenice (po 3. otelení) by měly dosahovat 138 cm v kohoutku a 700 kg živé hmotnosti. U dospělých býků je to 153 cm v kohoutku a 1100 kg hmotnosti. Plemeno je rané - první připuštění jalovic ve věku 15 až 18 měsíců.
Původní barva simentálského skotu byla červená a bílá s různou sytostí odstínů (sytě červená až hnědočervená). Zbarvení je obdobné se zbarvením strakatého skotu. Podle našeho plemenného standardu je červenostrakaté až plášťové (červená je v odstínu od žemlové až po tmavou). Červená barva vždy převládá. Hlava je bílá s možnými červenými skvrnami na lících a kolem očí. Sliznice narůžovělá bez tmavého pigmentu. Je chován v bezrohé i rohaté formě.
Telata se rodí malá, bez problémů Býčci dosahují ve výkrmu vysoké přírůstky a lze je vykrmovat do vyšších porážkových hmotností bez výrazného tučnění. Příznivá je i jatečná výtěžnost, která se pohybuje nad 58%.
Jeho předností je nenáročnost a dobrá přizpůsobivost drsnějším klimatickým podmínkám, schopnost příjmu velkého množství objemné píce a vysoká růstová schopnost telat vzhledem k vysoké mléčnosti matek, u kterých jsou ceněny i jejich vynikající mateřské vlastnosti.

Využití:
Populace českého strakatého skotu je fylogeneticky příbuzná s plemenem masný simentál. Proto je vhodné využití býků MS (zejména jeho bezrohé formy) na vyřazené plemenice C z dojených stád v hybridizačním programu.
Pokud se v populaci vyštěpí bezrozí jedinci je snaha o jejich rozmnožení.

Stavy:
MS patří celosvětově mezi nejrozšířenější masná plemena - u nás tvoří početně třetí nejrozšířenější plemeno.
V kontrole užitkovosti bylo v roce 2002 zapsáno 4441 ks plemenic z toho 1159 v čistokrevné formě. Simentalizovaná plemena lze využít i při křížení s mléčnými plemeny, kdy zvyšují intenzitu růstu a umožňují výkrm do vyšších porážkových hmotností při zachování nutriční kvality masa.
Plus varianty českého strakatého skotu lze využít v chovu masného skotu v domácích podmínkách.