Highland - skotský náhorní skot (HI, E)




Vznik:
Původ se odvozuje od původního keltského skotu ze severozápadního Skotska. Jeho chov nebyl ovlivňován moderními selekčními postupy a proto jeho vzhled je téměř shodný s obdobím před sto lety. První plemenná kniha vznikla v roce 1884.

Charakteristika:
Jedná se o extenzivní masné plemeno malého tělesného rámce. Vzhledem k velmi rozdílným chovným podmínkám ve světě je toto plemeno značně variabilní v tělesném rámci a živé hmotnosti v dospělosti. V ČR je v rámci plemenného standardu stanovena minimální výška v kohoutku u dospělých plemenic (4 roky) 110 cm při minimální hmotnosti 400 kg. U dospělých plemenných býků 120 cm výška v kohoutku a hmotnost 650 kg.
Převládající zbarvení zvířat je hnědočervené, dále existují barevné rázy dun (žlutohnědá až stříbrohnědá), červená, plavá, brindle (žíhaná) a stříbrná. Srst zvířat je dlouhá, lehce zvlněná, v zimě s hustou podsadou. Je jasně diferencovaná podsada a pesíky. Z čela splývá přes oči dlouhá kštice. Při čelním pohledu na zvíře je hlava trojúhelníková. Typické jsou rohy – symetrické, dlouhé, silné a hladké.
Charakteristickými vlastnostmi plemen, vedle skromnosti, odolnosti a nenáročnosti, je dosahovaná dlouhověkost, snadný průběh porodů, velmi dobré mateřské vlastnosti a klidná povaha. Ceněná je výborná pastevní schopnost i na extenzivních porostech. Svým vývojem je řazeno mezi pozdně dospívající plemena. Jalovice se doporučují připouštět ve věku 30 měsíců, krávy zabřezávají ještě v 16 letech. Plné zařazení býčků do plemenitby je vhodné až po dosažení 18 měsíců věku. Růstová schopnost zvířat je nižší, v letním období dosahují mladá zvířata průměrného přírůstku kolem 1kg/ks/den, v zimě se přírůstek pohybuje mezi 0,2 - 0,4 kg/ks/den. Porážkové hmotnosti 350 – 400 kg dosahují jatečná zvířata ve dvou letech. Maso z jatečných kusů má velmi dobrou kvalitu se znaky zvěřinového charakteru. Při omezeném pohybu však zvířata přestávají tvořit svalovinu a tuční, to znamená, že u tohoto plemene není vhodná intenzivní forma výkrmu.

Využití:
Pro své zvláštnosti je toto plemeno vhodné pro chov v extenzivních horských podmínkách s celoročním pastevním chovem bez ustájení k ekologické údržbě krajiny.

Stavy:
Do České republiky byla první zvířata tohoto plemene dovezena v roce 1991. V  KU bylo v roce 2002 chováno 338 kusů plemenic tohoto plemene z toho 128 v čistokrevné formě. V Evropě jsou největší stáda v SRN, Rakousku a Dánsku.

Informace:
Klub chovatelů plemen Highland a Galloway
Ing. Vladimír Krtouš
Branišov 9
384 73 Stachy