Charolais (CH, T)




Vznik:

Plemeno vzniklo počátkem 19. století ve střední Francii v okolí měst Charolais a Nevers na bázi původního žlutého skotu výběrem mohutných a chodivých tažných zvířat smetanově bílé barvy. V roce 1860 byla konsolidována plemenná kniha, která položila základ homogenizaci plemene.

Charakteristika:
Jedná se o plemeno velkého tělesného rámce, patří celosvětově k největším a nejtěžším plemenům. Krávy v dospělosti dosahují 140 - 145cm výšky v kohoutku při živé hmotnosti 750 – 900kg. Býci určení pro čistokrevnou plemenitbu dosahují výšky v kohoutku 150 - 155 cm a hmotnosti 1200 - 1500 kg. Plemenný standard pro býky určené pro křížení je 145cm v kohoutku a hmotnost 1100 kg.
Plemenným znakem je jednotně bílé až smetanové zbarvení bez jakýchkoli skvrn. Smetanové zbarvení se přenáší i při křížení. Sliznice narůžovělá beze skvrn. Hlava krátká, rohy kulaté bílé málo prodloužené. Typická pro plemeno je také hrubší kostra zvířat.
Zvířata mají klidný charakter, matky vykazují dobré mateřské vlastnosti, jsou mléčné. Vyšší hmotnost telat při narození má za následek větší frekvenci výskytu obtížných porodů.

       
Využití:
Plemeno charolais je vhodné nejen pro čistokrevnou plemenitbu, ale zejména pro křížení jak s kombinovanými tak i mléčnými plemeny. Kříženci jsou smetanové plášťové barvy, s pevnou kostrou, vitalitou a vysokou růstovou schopností.
Výborná růstová schopnost zvířat umožňuje využití intenzivní formy výkrmu do vysokých porážkových hmotností vzhledem k nízkému ukládání tuku. Při vysokých porážkových hmotnostech dosahuje jatečné výtěžnosti 63 až 65%.

Stavy:
V kontrole užitkovosti v roce 2002 bylo evidováno 5681 kusů plemenic z toho bylo 2351 čistokrevných kusů. Jedná se o nejrozšířenější masné plemeno chované u nás.
Na americkém kontinentu je chována bezrohá forma charolaiského skotu s nižší hmotností i zmasilostí, plemenice jsou vysoce chodivé, plodné, mléčné a mají výborné mateřské vlastnosti. Jsou ranější – telí se již ve dvou letech. U nás jsou chovány obě formy, francouzská i americká, ale odděleně. Ve francouzské formě je vedena snaha o vyšlechtění bezrohosti a americká forma se snaží zachovat všechny přednosti plemene.