Velšská plemena (pony, cob a velšský polokrevník)



Vývoj:
    Velšský pony je staré plemeno vzniklé v hornaté oblasti Walesu. Původní primitivní typ poníků byl zušlechťován kulturnějšími plemeny koní (arab, norfolk, yorkshire), což vytvořilo podmínky pro vznik několika typů. Základním kritériem pro rozdělení je, kromě charakteristiky, dané použitím zušlechťujícího plemene a dosažená kohoutková výška určující zařazení do příslušné sekce.

Charakteristika:
    Velšský pony je velmi ušlechtilý, harmonický pony čtvercového rámce s ušlechtilou arabskou hlavou, výše nasazeným, štíhlým krkem méně výrazným kohoutkem, pevným hřbetem, oblou, mírně skloněnou svalnatou zádí a vysoko nasazeným ohonem. Plec je delší a šikmá, hrudník dostatečně mohutný, fundament suchý, štíhlý, kopyta malá s dobrou rohovinou.

Dělí se na následující sekce:
    -Welsh mountain pony  - sekce A – do 122 cm
    -Welsh pony – sekce B – 123 až 137 cm
    -Welsh pony cob – sekce C – do 137 cm (mohutnější stavba těla)
    -Welsh cob – sekce D – 138 cm a více

Velšský pony se vyznačuje živým temperamentem, pružným a vydatným pohybem a dobrým charakterem. Je odolný, vytrvalý, s tvrdou konstitucí, velmi dobrou krmitelností a s ohledem na velikost rámce vynikajícími skokovými schopnostmi.

Využití:
    Velšský pony je vynikajícím koněm pro jezdecké využití a výcvik dětí. Temperament, pružný pohyb, ovladatelnost a dobrý charakter vytváří podmínky pro uplatnění v pony disciplinách jezdeckých soutěží drezurních i skokových. Velšští koně sekce C a zvláště D jsou úspěšně využíváni i v zápřahových sportovních disciplinách, jsou dobře použitelní u jako všestranný hospodářský kůň. S ohledem na mohutnou stavbu těla jsou koně sekce D vhodní i pro turistické ježdění dospělých jezdců.

Počet koní v ČR:

    V sekcích velšských koní je v roce 2004 evidováno 58 hřebců a 240 plemenných klisen. Plemennou knihu vede Asociace Svazů chovatelů koní České republiky (http://www.aschk.cz).