Lipický kůň





Vývoj:
    Lipicán patří spolu se starokladrubským koněm mezi nejstarší plemena se starošpanělskou a staroitalskou krví. Hřebčín v Lipici, založený v roce 1580, byl původně určen pro produkci lehkých jezdeckých a kočárových koní. Společný původ se starokladrubským koněm umožňoval vzájemnou výměnu plemenného materiálu mezi kladrubským a lipickým hřebčínem a zajišťoval doplňování krevní základny obou chovů. Po roce 1830 došlo k diferenciaci chovného cíle obou hřebčínů, a zatímco v Kladrubech byl chován kůň kočárový, v Lipici byl chov zaměřen na jezdecké koně. Současný chov stojí na základě 6 kmenů založených běloušem Maestoso (1773) a plavákem Favory (1779) kladrubského původu, vraníkem Conversano (1776) italského původu, hnědákem Neapolitano (1790) španělského původu, běloušem Pluto (1810) dánského původu a běloušem Siglavy (1810) arabského původu,  doplněných liniemi Incitato a Tulipan.
    Lipicán je chován v bývalých zemích Rakouska-Uherska (Slovinsko- Lipica, Rakousko – Piber, Slovensko – Topolčianky a Maďarsko – Silvásvárad ), ale i v Rumunsku a Itálii a jeho typ se v uvedených chovech mírně liší. Jako velmi ceněný kůň se v posledních letech rozšiřuje do oblastí USA, Kanady, Jižní Afriky.

Charakteristika:
    Lipicán je velmi ušlechtilý a harmonický kůň menšího obdélníkového rámce. Je mohutný, s ušlechtilou, často mírně klabonosou hlavou s výrazným živým okem, má silný, svalnatý, vysoko nasazený krk, neznatelný kohoutek, delší, měkčí hřbet, delší, dobře vázaná bedra, dlouhou, širokou záď. Končetiny jsou suché, pevné a kostnaté, s dlouhou lopatkou, kratší holení a kvalitními tvrdými kopyty. Chody jsou elastické, kadencované, prostorné, s vysokou akcí. Vyznačuje se konstituční tvrdostí, živým temperamentem, dobrým charakterem a učenlivostí.

Využití:
    Lipicán byl v minulosti využíván jako výkonný a nenáročný hospodářský kůň (Slovensko), jako lehký kočárový kůň, ale především jako ušlechtilý kůň jezdecký. Jeho učenlivost, pracovitost a živý temperament byly důvodem pro jeho časté využití jako cirkusového koně. Ve Španělské jízdárně ve Vídni je využíván ve vysoké jezdecké škole, kde projevuje vynikající obratnost při předvádění cviků klasického ježdění na vysoké úrovni, zahrnujícího cviky nad zemí. Pohybově méně nadaní koně jsou pak využíváni jako výborní drezurní koně. Převažující bílá barva, ušlechtilost, vznosný pohyb a výborný charakter dělají z lipicána elegantního jezdeckého koně nejen pro drezurní využití, ale i pro rekreační a turistické ježdění.

Počet koní v ČR:
    V České republice je v plemenitbě vycházející z původu po jmenovaných kmenech a liniích a z 18 rodin považovaných za klasické evidováno 5 hřebců a 40 klisen. Plemennou knihu vede Svaz chovatelů lipického koně.