Hafling



Vývoj:
    Haflingský kůň pochází z alpské oblasti Rakouska, kde vznikl jako důsledek křížení domácích norických koní s hřebci orientálního původu (Dahoman a El Bedavi). Později byl chov částečně ovlivněn i horskými koňmi malého rámce (norik, hucul, polský konik). Díky uzavřenému chovu se významným způsobem ustálily exteriérové i užitkové vlastnosti těchto koní natolik, že se vyznačuje velmi typickým vzhledem. Jeho dlouhověkost, odolnost a příjemný charakter způsobily, že se rozšířil do více než 20 zemí světa. Nejznámější z ostatních chovů je v Itálii, kde je tento kůň mírně většího rámce a mohutnější stavby ve srovnání s rakouským haflingem a je označován jako kůň aveliňský.

Charakteristika:
    Hafling je mohutný kůň malého rámce (kohoutková výška 140 cm), chovaný původně v hospodářském, všestranně užitkovém typu. Jeho typickým znakem je zbarvení (ryzák se světlou hřívou nebo žluťák) a husté žíně v hřívě a ohonu světle žluté až bílé barvy. Hlava je krátká, široká, mírně štičího profilu, krk klenutý, středně nasazený, kohoutek méně výrazný, delší pevný hřbet, mohutně osvalená bedra, dobře utvářená záď. Končetiny jsou korektní, kostnaté, s výraznými klouby, chod je jistý, korektní, pružný v kroku i klusu. Vyznačuje se dlouhověkostí, nenáročností na krmení i ošetřování, vysokou plodností, schopností dobré regenerace po námaze, příznivým, vyrovnaným temperamentem a dobrým charakterem. Původní hospodářský typ se v posledních letech mění na ušlechtilejší a jemnější typ jezdecký, s vyšším podílem orientální krve.

Využití:
    Hafling byl původně využíván jako velmi výkonný hospodářský kůň použitelný jak pro práci v tahu, tak k nošení břemen, případně i k jízdě pod sedlem. S rozšiřujícím se využitím pro jezdecké účely nalézá v současnosti uplatnění především jako vynikající a všestranně využitelný kůň pro turistiku. Jeho atraktivní vzhled, dobrý charakter a nenáročnost na ošetřování i výživu vytváří podmínky pro jeho rozšíření v turistických jízdárnách. Díky pružnému pohybu a malému rámci je dobře využitelný pro jezdecký výcvik dětí. Ze sportovních disciplin se v zahraničí uplatňuje v posledních letech ve westernových disciplinách (trail, reining).

Počet koní v ČR:

    Plemennou knihu tohoto plemene vede Asociace svazů chovatelů koní České republiky (http://www.aschk.cz). V plemenitbě je v roce 2004 zařazeno 20 hřebců a 295 klisen.